Nazwa Projektu:

Gov-Lab

Skontaktuj się

Co wspólnego ma województwo, które zamieszkuje ponad 5 mln mieszkańców i 5-tysięczna warmińska gmina? Obie jednostki wzięły udział w programie Gov_Lab Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Celem programu było opracowanie nowych narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców oraz pokazanie pracownikom samorządów, jak projektować usługi z myślą o ich użytkownikach.

W 5 edycjach programu wzięło udział 15 samorządów, które zgłosiły się ze swoimi wyzwaniami w obszarze przedsiębiorczości.

Każdy z zespołów przeszedł przez kilkumiesięczny proces od redefinicji wyzwania, przez badania potrzeb użytkowników, generowanie pomysłów na rozwiązania, testowanie rozwiązań do opracowania planu wdrożenia ostatecznego rozwiązania. A nasz zespół im w tej drodze towarzyszył.

W efekcie programu wspólnie opracowaliśmy 15 rozwiązań, w tym między innymi

  • Asystenta Przedsiębiorcy w mieście
  • Festiwal Pracy Zdalnej w gminie turystycznej
  • Platformę do promowania lokalnych marek

a kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów dowiedziało się

  • dlaczego warto badać potrzeby użytkowników i jak to robić, 
  • jaką wartość niesie zderzenie różnych spojrzeń na dane zagadnienie i jak angażować do procesu współtworzenia ludzi o innych perspektywach,
  • jak i dlaczego warto testować rozwiązania, zanim się je wprowadzi.

Program realizowaliśmy w latach 2019-2022 na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z DTI i SWPS. W programie udział wzięły: Miasto Cieszyn, Województwo Mazowieckie, Miasto Ełk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Dąbrówno, Województwo Lubelskie, Miasto Włocławek, Województwo Warmińsko-Mazurskie, Powiat Iławski, Miasto Kobyłka, Miasto Marki, Gmina Kielce, Gmina Ogrodzieniec, Gmina Bieruń, Gmina Kawęczyn.

Ze strony EGO w projekcie moderację zespołów prowadziły: Zuzanna Popis, Karolina Dobrowolska, Kamila Czerwińska, Agnieszka Mróz, Bartosz Ledzion.

Inne nasze projekty:

Standardy wykorzystania AI w urzędzie m.st. Warszawa

Jesteśmy w trakcie realizacji niezwykle innowacyjnego projektu, czyli tworzenia etycznych standardów wykorzystania AI w urzędzie m.st. Warszawa przez urzędników i urzędniczki. Jest to jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce.

Szkolenie z wykorzystania AI w ewaluacji dla Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

Szkolimy również na Śląsku! W zeszłym miesiącu, mieliśmy przyjemność prowadzić warsztaty z wykorzystania AI w ewaluacji dla Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.  AI jest obecnie niemal w każdej dziedzinie naszego życia, więc nic dziwnego, że przydaje się również w pracy badaczy w sektorze publicznym.