Wiedza

Jak korzysta się w firmach z Generatywnej Sztucznej Inteligencji (Gen AI)?

-

Czas czytania: ok 3 minuty

Witajcie w świecie, gdzie generatywna sztuczna inteligencja (AI) nie jest już tylko futurystycznym marzeniem, ale codziennością pracowników biurowych. Najnowszy raport „2024 Work Trend Index” od Microsoft i LinkedIn ujawnia, że 75% globalnych pracowników wiedzy już teraz wykorzystuje generatywną AI w swojej pracy. 

Użytkownicy tego modelu AI, zapytani w badaniu przeprowadzonym do raportu,  twierdzą, że pomaga im oszczędzać czas (90% odpowiedzi), skupiać się na najważniejszych zadaniach (85%), być bardziej kreatywnymi (84%) i czerpać większą radość z pracy (83%). 

Ale dokładnie, do czego jej używają?

Z analizy tysięcy komentarzy na forach takich jak Reddit i Quora, przeprowadzonej przez Harvard Business Review wynika, że AI jest wykorzystywana w co najmniej 100 kategoriach, które można podzielić na sześć głównych tematów.

  • Pomoc techniczna i rozwiązywanie problemów obejmuje 23% zastosowań, gdzie Gen AI pomaga w diagnozowaniu i naprawie usterek technicznych. 
  • Tworzenie i edycja treści to kolejne 22%, gdzie Gen AI wspiera tworzenie artykułów, postów na blogach czy materiałów marketingowych. 
  • Wsparcie osobiste i zawodowe (17% zastosowań) obejmuje coaching i doradztwo, prowadzone przez Gen AI, które odpowiada na zadawane przez użytkownika pytania 
  • Nauka i edukacja (15% zastosowań) wykorzystuje AI do personalizacji procesu uczenia się
  • Kreatywność i rekreacja (13% zastosowań) to obszar, w którym AI inspiruje do tworzenia muzyki, grafiki czy gier i pomaga generować gotowe produkty
  • Badania, analiza i podejmowanie decyzji (10%) to zastosowania w analizie danych i optymalizacji procesów biznesowych. 

Mimo tych zalet Gen AI nie jest powszechnie wykorzystywana w firmowych procesach, a większość pracowników (78% z korzystających z AI w pracy) robi to na własną rękę, czyli bez wsparcia firmy w zakresie dostarczenia narzędzi czy ustalenia firmowej polityki. Dlaczego?

Wiele firm (około 70%) wciąż zmaga się z integracją tradycyjnej sztucznej inteligencji (AI) – takiej jak algorytmy oparte na regułach i uczenie maszynowe-z ich operacjami. GenAI jest znacznie bardziej złożony i przeznaczony do konkretnych zastosowań, co sprawia, że firmy muszą głęboko przemyśleć, które przypadki biznesowe mogą skorzystać na GenAI.

Tego procesu nie ułatwia, jeszcze fakt, że przyszłe regulacje związane z Gen AI, które mogą znacząco utrudnić albo co najmniej zmienić sposób pracy ze Sztuczną Inteligencją, powstrzymuje firmy przed inwestowaniem we wdrażanie tej technologii. 

Kolejną przeszkodą jest tempo, w jakiej rozwija się Gen AI. Kolejne firmy zaczynają konkurować ze sobą, tworząc coraz lepsze modele, każdy sprawniejszy w wykonywaniu innego rodzaju zadań. Firmy muszą więc dogłębnie przeanalizować, które narzędzia najlepiej nadają się, do których procesów i zaprojektować model pracy z GenAI w swojej firmie. Jednak jest to niezbędne by pozostały konkurencyjne, dlatego powinny się pospieszyć.

Czytaj więcej w źródle: https://www.economist.com/business/2024/02/29/how-businesses-are-actually-using-generative-ai

Rozpocznij współpracę z nami!